Lakiernia, choć często jest to część zakładu produkcyjnego, to tak naprawdę taka minifabryka, od pracy której zależy ostateczna jakość produktu. Dlatego też niezwykle ważna jest dbałość o utrzymanie linii w dobrej kondycji. Nieprawidłowo działający sprzęt, brak porządku w malarni i nieregularna konserwacja mogą powodować problemy, zarówno duże, jak i małe.
Zebraliśmy kilka porad, jak dbać o ład w lakierni. Niektóre z nich mogą wydawać się infantylne, zwłaszcza jeśli jesteś operatorem lakierni z dużym doświadczeniem w branży, ale im więcej wiesz, tym lepiej będziesz przygotowany na nieoczekiwane problemy.
Utrzymanie porządku i konserwacja prewencyjna
Dbaj o swój sprzęt, a on odwdzięczy się Tobie, to prosta zasada, której warto stale przestrzegać. Konserwacja jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na utrzymanie płynnego działania linii. Kabina, pistolety, przewody, pompy, czy podajniki farby muszą być często i konsekwentnie pielęgnowane.
Pamiętajmy o tym, jak łatwo może dojść do zanieczyszczenia krzyżowego, zwłaszcza gdy ciemne i jasne kolory farb proszkowych są przepuszczane przez ten sam sprzęt. Właśnie dlatego przedmuchiwanie węży, pistoletów, sprawdzanie membran, rur ssących inżektorów oraz czyszczenie kabiny i tzw. kuchni farb, czyli systemu zarządzania proszkiem ma zasadnicze znaczenie przy zmianie kolorów. Ponadto, podczas przedmuchiwania urządzeń, takich jak pompy, należy odłączyć węże, w przeciwnym razie proszek zostanie wdmuchnięty z powrotem do elementów sterujących. Pompy muszą być również monitorowane pod kątem zużycia (np. oringów) i nigdy nie należy ich czyścić narzędziami ściernymi.
Pamiętajmy też o tym, aby pojemnik na farbę lub karton, gdy farba jest pobierana bezpośrednio z niego, były stale przysłonięte. Nie należy pozostawiać pojemnika szeroko otwartego, bowiem do środka mogą dostać się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, a nawet… owady. A jak wiadomo, zanieczyszczona powłoka może łatwo doprowadzić do odrzucenia produktu przez kontrolę jakości.
Co jeszcze obejmuje konserwacja zapobiegawcza? Obróbkę wstępną. Ponieważ przygotowanie powierzchni jest jednym z najważniejszych etapów pracy, utrzymanie sprzętu i materiałów w odpowiednim porządku ma kluczowe znaczenie. Sprawdź wszystkie etapy procesu, upewnij się, że spełniasz wymagania dostawców chemikaliów dotyczące stężeń, sprawdź ciśnienie dysz, temperaturę, czasy czyszczenia. Dobrym zwyczajem jest również sprawdzanie jakości wody demi służącej do płukania detali po pasywacji. Kolejną rzeczą, którą należy często sprawdzać pod kątem zatkania lub zużycia, są dysze spryskiwaczy. Zwłaszcza twarda woda może powodować problemy, powodując tworzenie się kamienia. Codzienna lista kontrolna powinna obejmować włączenie pomp i sprawdzenie, czy dysze rozpylają prawidłowo. Dodatkowo nie zapomnijmy o monitorowaniu systemu dozowania chemii.
Piec do polimeryzacji również wymaga serwisowania. Jeśli nie masz rejestratora temperatury, jednym z najlepszych sposobów sprawdzenia, czy osiąga on odpowiednią temperaturę, jest użycie ręcznego termometru na podczerwień. Czyszczenie pieców jest również konieczne, aby uniknąć zabrudzenia; pamiętaj, proszek jest jak piasek, dostaje się wszędzie tam, gdzie nie chcesz.
Jakie inne narzędzia wymagają regularnego czyszczenia? Zawieszki. Nagromadzony na nich proszek nie stanowi dobrego podłoża do uziemienia potrzebnego do elektrostatycznego nakładania farby. Zabrudzone utwardzoną farbą powodują mnóstwo irytujących problemów.
Pamiętać należy, że w pomieszczeniu lakierni nie wolno rozpylać niczego poza proszkiem. Żadnych płynów, aerozoli, jak chociażby popularnego środka WD40. Mogą one być powodem potencjalnych zanieczyszczeń powłok lakierniczych, jeśli wejdą w kontakt proszkiem lub sprzętem do aplikacji.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o utrzymanie porządku i konserwację zapobiegawczą, ważne jest posiadanie codziennej listy kontrolnej dotyczącej sposobu wykonywania wszystkich czynności.
Przechowywanie proszku
Farba proszkowa musi być przechowywana w chłodnym, suchym miejscu. Pomieszczenie przeznaczone na magazyn farb proszkowych powinno być oddzielone od miejsc, gdzie prowadzona jest produkcja. Zaleca się, żeby było wentylowane, ogrzewane zimą i niezbyt gorące latem, najlepiej wyposażone w regały z półkami. Właściwe przechowywanie jest istotne, szczególnie w przypadku bardziej wrażliwych na temperaturę proszków. Idealnie, gdy farba jest przetrzymywana w pomieszczeniach o kontrolowanej temperaturze, ok. 20 stopni Celsjusza (nie mniej niż 0 i nie więcej niż 25 stopni) przy wilgotności 50% ± 10%. Należy pamiętać, że im więcej wilgoci w powietrzu, tym szybciej w proszku będą tworzyć się zbrylenia. Farby proszkowe powinno się też izolować od bezpośrednich źródeł ciepła. Nie przetrzymuj ich w pobliżu pieca do polimeryzacji! Większość producentów załącza na opakowaniach dostarczanych produktów informacje o warunkach przechowywania i bezpiecznym okresie, w którym nie powinniśmy zauważyć zmian we właściwościach farb. W takich warunkach farby proszkowe powinny zachować pełne parametry przez minimum jeden rok.
Prowadzenie dokumentacji
Czy wiesz, jaki proszek posiadasz i jak długo? Czy nadal nadaje się on do użytku? Czy jest prawidłowo oznakowany? Aby uniknąć problemów w przyszłości i jak najlepiej wykorzystać zakupioną farbę, należy prowadzić szczegółową dokumentację dostaw. Powinniśmy zanotować dostawcę, nazwę produktu, opis, kod, numer partii oraz datę zakupu. Jeśli wystąpi problem z proszkiem, zapisy te z pewnością będą pomocne, podobnie jak robienie zdjęć do dokumentacji.
Innymi ważnymi dokumentami są karty charakterystyki (SDS). Postępowanie zgodnie z wytycznymi podanymi na tych arkuszach znacznie przyczyni się do pewności, że otrzymamy powłoki lakiernicze zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli nie otrzymałeś kart charakterystyki wraz z zamówieniem, dostawca farby może przesłać je w formie elektronicznej.
Ilość zużywanego proszku to kolejny szczegół, który należy śledzić. Prowadzenie inwentaryzacji między zleceniami, ważenie pojemnika z proszkiem przed i po napylaniu, to prosty sposób na monitorowanie wydatków i zarządzanie pracą lakierni. Nagłe skoki lub spadki zużycia mogą bowiem wskazywać na problemy ze sprzętem.
Co jeszcze należy śledzić? Tworzenie referencji, zwłaszcza w przypadku powtarzających się zleceń, poprzez rejestrowanie ustawień pistoletów, proszku, parametrów obróbki wstępnej, czy pieca będzie niezwykle korzystne na dłuższą metę. W przypadku pojawienia się problemów można sięgnąć do tych zapisów, aby sprawdzić, czy wszystko jest ustawione tak, jak powinno. Prowadzenie takich adnotacji jest bardzo przydatne dla operatorów.
Warto też pamiętać o zapisywaniu rejestrów kontroli konserwacyjnych i napraw bądź wymienionych części oraz wymagań dotyczących pracy. Może się to wydawać żmudne i zbędne, ale jasne określenie, co się dzieje, kiedy i jak, znacznie ułatwia utrzymanie linii w odpowiednim stanie. Wszystko powinno być do pewnego stopnia monitorowane.
Biblioteka kolorów
Biblioteki kolorów to przydatne narzędzie. Większość producentów farb zapewnia bezpłatne próbki kart kolorów (często także w postaci małych blaszek), wzorników, czy po prostu broszur. Lakiernie mogą mieć je pod ręką jako referencje dla siebie i dla klientów, dzięki czemu od razu będą oni mogli zobaczyć, jak wygląda ostateczna powłoka. Istnieje wiele materiałów, które są bezpłatne, wystarczy tylko zapytać. Niektórzy producenci i dystrybutorzy mają w swoich siedzibach tzw. salony kolorystyczne, gdzie prezentują powłoki o różnych kolorach, teksturach, efektach i wykończeniach. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto z niej skorzystać.
Karty kolorów są świetne, ale zbudowanie własnej biblioteki kolorów jest niezwykle korzystne. Za każdym razem, gdy otrzymujesz nowe kolory lub produkty, rozpyl je na kilku dodatkowych panelach − jest to również łatwy sposób na przetestowanie nowych produktów.
Podsumowując
Chociaż może się wydawać, że jest mnóstwo rzeczy, na które trzeba uważać i które należy robić, może to przynieść tylko korzyści Twojemu warsztatowi pracy. Prowadzenie szczegółowej dokumentacji, dbanie o konserwację i porządek, odpowiednie przechowywanie farb i tworzenie biblioteki kolorów, to znakomite sposoby na utrzymanie porządku w chaosie, jakim wydaje się praca w lakierni. Co więcej, większość z powyższych sugestii nie kosztuje ani grosza. W rzeczywistości prawdopodobnie pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i sporo frustracji w przyszłości.
Tagi: malowanie proszkowe, farby proszkowe, porządek w lakierni,
Fot. Sames