FARBY PROSZKOWE

Farby proszkowe – to termoutwardzalne substancje na bazie polimerów. Służą do pokrywania różnego rodzaju powierzchni metalowych, zapewniając przy tym wyjątkową wydajność i estetyczne wykończenie. Wytworzona w ten sposób powłoka chroni przed korozją i zniszczeniem jednocześnie maskując wszelkie niedoskonałości na powierzchni przedmiotów. 

Farby proszkowe są substancjami stałymi, nie wymagają rozpuszczalników co zalicza je do najbardziej nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska systemów powłokotwórczych. Farba w postaci proszku nakładana jest na powierzchnie malowane przy użyciu aplikatorów elektrostatycznych i kolejno poddawana stopieniu oraz utwardzeniu poprzez oddziaływanie ciepła lub promieniowania UV.

W skład farby wchodzi żywica, zwana najczęściej spoiwem, od nazwy, której tworzymy nazwę farby: farba poliestrowa, epoksydowa, hybrydowa i poliuretanowa. Kolejnym kluczowym składnikiem są pigmenty i wypełniacze decydujące o takich właściwościach farby, jak: kolor, krycie i stopień połysku. Trzecim składnikiem są środki pomocnicze poprawiające własności powłok takich jak: rozlewność, odgazowanie, środki zwilżające oraz matujące. Oferowane przez nas farby są produktami certyfikowanymi. Oznacza to, że spełniają aktualne normy, doskonale kryjąc powierzchnię i zapewniając im niezwykle precyzyjne wykończenie. Wybieramy tylko takie produkty, co do których jakości mamy absolutne zaufanie. Jako firma odpowiedzialna społecznie interesujemy się nie tylko dobrem naszego przedsiębiorstwa, ale też otoczenia – ludzi i całego środowiska.

Wykorzystanie farb proszkowych

Farby proszkowe znajdują dzisiaj szereg zastosowań, zarówno podczas malowania wewnątrz, jak i na zewnątrz. Doskonale nadają się do pokrywania elementów wykonanych ze stali, aluminium czy metalu.

Na zewnątrz farbami proszkowymi najczęściej pokrywane są np.:

 • konstrukcje stalowe i aluminiowe,
 • stolarka okienna oraz drzwiowa
 • elementy elewacyjne,
 • ogrodzenia,
 • elementy balkonowe,
 • wyroby z drutu,
 • elementy maszyn rolniczych,
 • elementy samochodów.

Wewnątrz farbami proszkowymi można pokryć:

 • kaloryfery,
 • meble metalowe biurowe,
 • wszelkie sprzęty gospodarstwa domowego.

W jaki sposób nakładamy farbę proszkową?

Malowanie proszkowe zdobywa coraz większą rzeszę fanów. Nałożona w ten sposób farba jest estetyczna oraz bardzo wytrzymała. Malowanie proszkowe polega na nałożeniu farby proszkowej na odpowiednio przygotowaną powierzchnię za pomocą specjalnego pistoletu. Do wyboru mamy np. pistolet ręczny lub automatyczny. W malowaniu proszkowym wykorzystuje się technikę natrysku elektrostatycznego oraz natrysku Tribo. Dzięki siłom elektrostatycznym nawet najcieńsza warstwa proszku utrzymuje się na malowanej powierzchni. Kolejnym krokiem w malowaniu proszkowym jest utwardzenie proszku. Wykonuje się to topiąc powłokę lakieru w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu zabiegowi powstaje idealnie gładka, trwała powierzchnia. Malowanie proszkowe posiada bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest duża oszczędność energetyczna oraz oszczędność materiału. Malowanie proszkowe bardzo dobrze zabezpiecza przed korozją wszelkie metalowe części, dlatego idealnie nadaje się do malowania powierzchni metalowych, które na co dzień są wystawione na szkodliwość czynników zewnętrznych. Malowanie proszkowe sprawdza się również przy innych powierzchniach np. przy szkle, żeliwie, ceramice, płycie MDF, aluminium oraz stali ocynkowanej i kwasoodpornej.