Bez kategorii

Na co zwracać uwagę, przy zakupie farb proszkowych?

Jeśli chodzi o zakup farby proszkowej, mamy różne ich rodzaje. W jakim przypadku jednak powinniśmy kupić ten jeden konkretny? Czy to, jaką powierzchnię będziemy pokrywali farbą proszkową, ma dla nas znaczenie przy wyborze farby? Jak się okazuje, to jeden z kluczowych aspektów, jeśli chodzi o dokonanie zakupu farby proszkowej. W naszym poniższym artykule, znajdziecie odpowiedzi na pytania, dotyczące wyboru najlepszej farby proszkowej, przeznaczonej do konkretnego rodzaju powierzchni, którą będziemy chcieli pomalować.

Jakie mamy rodzaje farb proszkowych?

To, od czego musimy zacząć, to wskazanie, jakie rodzaje farb proszkowych są dostępne na rynku. Zasadniczo, wyróżniamy trzy, podstawowe rodzaje farb proszkowych. Są to:

  • farby proszkowe         epoksydowe,
                
  • farby proszkowe         epoksydowo – poliestrowe,
                
  • farby proszkowe         poliestrowe.

Każdy, z wymienionych rodzajów farb proszkowych, będzie przeznaczony do malowania zupełnie innej powierzchni. Stąd, kluczowym aspektem, jeśli chodzi o dokonanie zakupu farby proszkowej, jest wybór jej rodzaju.

Do jakich powierzchni konkretny rodzaj farby proszkowej?

Farby proszkowe epoksydowe, są przeznaczone przede wszystkim do malowania dużych, stosunkowo gładkich powierzchni. Doskonale sprawdzą się one w przypadku malowania samochodu, motoru, czy jakiejkolwiek innej powierzchni, która jest gładka. Wiąże się to z konstrukcją chemiczną farby. Nie bez znaczenia jest także to, gdzie dokładnie jest przechowywana dana rzecz, którą pomalujemy taką farbą. Samochód czy motor, to jednak rzeczy, które zdecydowaną większość czasu znajdują się na zewnątrz. Stąd też, eksperci w zakresie malowania proszkowego, do malowania takich powierzchni, zalecają właśnie farby epoksydowe.

Farbę proszkową epoksydowo-poliestrową możemy wykorzystać do pomalowania rzeczy, które przede wszystkim będą znajdowały się w pomieszczeniach. Tym samym, taki rodzaj farby doskonale sprawdzi się do malowania grzejników, wanien, czy innych powierzchni, które wykonane są np. z żeliwa.

Ostatni z wymienionych rodzajów farb, czyli farby proszkowe epoksydowo-poliestrowe, sprawdzą się najlepiej, jeśli chodzi o malowanie np. rynien przy garażu. Ze względu na to, że rynna znajduje się na zewnątrz, wymagane jest użycie farby epoksydowej. W związku z tym, że jest wykonana z nieco innego metalu, aniżeli np. maska samochodowa, wskazane jest użycie farby poliestrowej. Rynny, czy inne elementy metalowe znajdujące się na zewnątrz – okucia płotów, siatki, czy właśnie wskazane wcześniej rynny, najlepiej jest malować farbami proszkowymi, które stanowią kompilację dwóch wcześniej wymienionych rodzajów tych farb.