
Płukanie i suszenie
Wiemy już, że odpowiednie przygotowanie powierzchni jest kluczem do uzyskania profesjonalnego wykończenia powłoki lakierniczej. Głównym celem obróbki wstępnej jest przygotowanie podłoża do nałożenia farby, utrzymanie jej w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas i zapobieganie korozji. Oprócz etapów procesu, które omówiliśmy w poprzednich częściach, newralgiczne są jeszcze dwa: płukanie oraz suszenie. I choć mogą wydawać się mało istotne, są równie ważne, aby nasza praca nie poszła na marne.
Płukanie
Właściwe płukanie jest fundamentalnym, ale czasem pomijanym etapem procesu obróbki wstępnej. Płukanie wodą zatrzymuje bowiem reakcje chemiczne i usuwa nieprzereagowane chemikalia z powierzchni. Efektywne płukanie minimalizuje również migrację chemikaliów z jednego etapu przetwarzania do następnego. Celem tego procesu jest wyeliminowanie zanieczyszczeń z powierzchni w stopniu, w jakim nie mają one już szkodliwych konsekwencji. Jest to zatem niezwykle krytyczna część każdego procesu wykańczania metalu i odgrywa kluczową rolę w określaniu skuteczności obróbki wstępnej.
Jest to również proces, który wymaga starannego wykonania. Skuteczne płukanie między poszczególnymi etapami pomaga zapobiegać gromadzeniu się pozostałości, które mogą dodatkowo zakłócać kolejne zabiegi i prowadzić do takich problemów, jak brak przyczepności lub wczesna korozja.
Podczas wstępnego płukania należy stosować bardziej agresywne ciśnienie natrysku, aby zapewnić dokładne usunięcie pozostałości środka czyszczącego. Z drugiej strony, łagodniejsze podejście do końcowego płukania ochroni powłokę konwersyjną i zapobiegnie defektom powierzchni. Ostatni etap ma szczególne znaczenie, ponieważ resztki zabrudzeń lub nieprzereagowane sole mogą pogorszyć trwałość powłoki.
Aby płukanie było efektywne, ważne jest utrzymywanie świeżości wody płuczącej. Pamiętajmy, by kontrolować jej twardość, jakość oraz czystość. Jeśli „konserwacja” wody zostanie zaniedbana, mogą się w niej gromadzić sole, wpływając na przyczepność powłoki i właściwości antykorozyjne. Zanieczyszczenia wody mogą osłabić cały proces obróbki wstępnej, skracając żywotność produktu końcowego.
Suszenie
Ostatnim etapem jest suszenie części. Może to wydawać się oczywiste, ale jest to niezwykle ważne. Nowo przygotowane podłoże musi być suche, w przeciwnym razie farba proszkowa nie zostanie prawidłowo nałożona. Im dłużej wilgoć pozostaje na części, tym bardziej jest ona podatna na tworzenie się warstwy rdzy nalotowej. Szybkie wysuszenie zmniejsza to ryzyko, a także lekko podgrzewa część gotową do aplikacji proszku. Piec do suszenia zasadniczo szybko usuwa wszelką wilgoć pozostałą na detalach po ostatnim płukaniu.
Końcowe wnioski
Po zakończeniu etapu obróbki wstępnej warto przeprowadzić ostatnią kontrolę przed przejściem do procesu nakładania farby proszkowej. Krok ten pomoże zidentyfikować wszelkie niedoskonałości, które należy usunąć przed rozpoczęciem aplikacji.
Wszystkie etapy obróbki powierzchniowej, które przedstawiliśmy w tym cyklu artykułów, zostały wprowadzone nie bez powodu. Wymienione kroki są niezbędne do uzyskania doskonałej jakości powłoki proszkowej. Pamiętajmy, że pominięcie czy zaniedbanie może skutkować późniejszymi problemami, takimi jak złe przyleganie farby, jej łuszczenie czy korozja metalu. Czasem, zwłaszcza w mniejszych lakierniach, nie przykłada się należytej uwagi do obróbki wstępnej ze względu na koszty. Jest jednak rzeczą oczywistą, że im lepiej wykonasz każdy etap, tym lepsze wyniki osiągniesz.
Najprościej jest kontrolować wszystkie cykle w liniach automatycznych, gdzie ten wieloetapowy proces przygotowania powierzchni zapewni doskonałe rezultaty: spójność obróbki wstępnej, wysoką odporność na korozję, dając gwarancję poprawnie wykonanej pracy.
Mamy nadzieję, że ten zbiór porad przybliżył pojęcie o tym, czym jest obróbka pod malowanie proszkowe, jak skutecznie przygotować detal do lakierowania i zaznajomił z różnymi technikami przygotowania powierzchni. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru rodzaju obróbki wstępnej należy pamiętać o pewnych czynnikach, w tym o ostatecznym pożądanym wykończeniu, rodzaju podłoża, czy rodzaju zanieczyszczeń obecnych na detalu.