Rodzaje technik czyszczenia chemicznego
Jak wiemy, od prawidłowo przeprowadzonego procesu chemicznej obróbki powierzchni metali zależy jakość następnych operacji technologicznych, jak również jakość i właściwości powłok. Malowane powierzchnie muszą być wolne od tłuszczu, pyłu, olejów, rdzy, czy innych zanieczyszczeń. Dopasowanie odpowiedniego procesu obróbki wstępnej jest jednym z najważniejszych zadań, jakie musi wykonać lakiernik proszkowy, aby osiągnąć zadowalający efekt końcowy malowania. Jednak nie tylko dobór optymalnego środka chemicznego jest istotny, ale także rodzaj techniki czyszczenia.
Oczyszczanie w kąpielach wodnych może być prowadzone w różny sposób, a mianowicie:
- ręcznie,
- ultradźwiękowo,
- zanurzeniowo,
- natryskowo urządzeniami przenośnymi,
- natryskowo w urządzeniach stacjonarnych.
Wycieranie ręczne
Zakładając, że przecieranie ręczne jest odpowiednie dla danego zastosowania, może być ono dobrym rozwiązaniem pod względem kosztów. Proces ten polega na nakładaniu chemicznych środków czyszczących bezpośrednio na powierzchnię za pomocą szmatki lub gąbki. O ile dokładnie usuniemy wszelkie zanieczyszczenia, ta metoda może być całkiem skuteczna. Wycieranie ręczne można stosować w przypadku skomplikowanych lub delikatnych elementów, które mogą zostać uszkodzone przez bardziej agresywne metody czyszczenia, zapewniając odpowiednie wykończenie pod powłoki proszkowe. Jednak trudno tę metodę wykorzystywać w skali przemysłowej, a jej jakość zależy w dużej mierze od skrupulatności operatora.
Ręczna myjka natryskowa
Ręczne myjki natryskowe lub systemy natrysku parowego (zwykle pod wysokim ciśnieniem) również nadają się do czyszczenia części przed operacjami malowania proszkowego. Pomagają one osiągnąć wysoki poziom precyzji i dokładności. Metoda ta pozwala na usuwanie uporczywych zabrudzeń z trudno dostępnych obszarów, które zautomatyzowane systemy mogą czasami przeoczyć.
Pamiętajmy, aby myjki natryskowe były używane w kontrolowanym środowisku kabiny. Choć skuteczny, proces ten może stać się pracochłonny i mniej wydajny w przypadku czyszczenia dużych ilości mniejszych części.
Czyszczenie ultradźwiękowe
Czyszczenie ultradźwiękowe działa poprzez fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości przesyłane przez ciecz, aby szorować powierzchnię zanurzonych części. Sprawdza się przy oczyszczaniu, odtłuszczaniu, usuwaniu rdzy z powierzchni metalowych detali przed malowaniem proszkowym.
Kąpiel w myjce ultradźwiękowej w roztworze wodnym z płynem przeznaczonym do konkretnego zastosowania usuwa szeroką gamę zanieczyszczeń, dodatkowo jest bardzo precyzyjna, bez ryzyka uszkodzeń czyszczonych elementów i trwa znacznie krócej niż ręczne przecieranie.
Pamiętać jednak trzeba, że nie zaleca się myć w ten sposób niektórych detali, np. łączonych z różnych materiałów. Ponadto czyszczenie ultradźwiękowe jest generalnie mniej wydajne w przypadku większych obciążeń, ponieważ ciężkie lub duże części mogą się wzajemnie blokować i zmniejszać ogólną wydajność procesu.
Czyszczenie zanurzeniowe
Czyszczenie chemiczne poprzez zanurzenie detali w zbiorniku, stosowane do wstępnego przygotowania powierzchni przed malowaniem proszkowym, szczególnie nadaje się do dużych, zautomatyzowanych operacji. Metoda ta polega na zanurzaniu detali w roztworze o określonym składzie chemicznym, który może być statyczny lub mieszany. Statyczne systemy zanurzeniowe są prostsze, ale wymagają dłuższego czasu przebywania w wannie. Z drugiej strony, systemy zanurzeniowe, w których kąpiel chemiczna jest wymuszona poprzez mieszanie, prowadzą do poprawy wydajności czyszczenia ze względu na ruch między roztworem a detalami. To mieszanie, osiągane poprzez dodawanie powietrza, poruszanie łopatkami lub podnoszenie kosza, przyspiesza reakcję chemiczną między środkiem czyszczącym a zanieczyszczeniami.
Pomimo swojej skuteczności, systemy zanurzeniowe wymagają wyższych stężeń czyszczących środków chemicznych i dłuższego czasu działania niż metody natryskowe. Mogą również pozostawiać na częściach resztki chemikaliów lub olejów, które unoszą się na powierzchni roztworu. Dlatego chemiczne środki czyszczące stosowane w czyszczeniu zanurzeniowym są specjalnie opracowane, aby emulgować oleje, a nie pozwalać im się rozpraszać.
Czyszczenie natryskowe automatyczne
Automatyczne systemy natryskowe pozwalają na przygotowanie do malowania proszkowego szerokiej palety elementów o różnej wielkości w różnej konfiguracji. Uniwersalność tych urządzeń pozwala zoptymalizować proces przygotowania powierzchni pod konkretne detale. Są to w pełni zautomatyzowane urządzenia, które mogą wykonać wieloetapową obróbkę chemiczną w zamkniętej komorze. Działają w wielu etapach, z których każdy odpowiada za różne rozwiązania dostosowane do konkretnych wymagań czyszczenia. Chociaż jest to bardziej kosztowna i wymagająca konserwacji technika czyszczenia, automatyczne myjki natryskowe oferują niezrównaną wydajność w ciągłych zastosowaniach przemysłowych. Technika ta jest w stanie obsłużyć duże ilości i może zapewnić doskonałe wyniki czyszczenia. Myjki takie wyposażone są w pompy oraz systemy filtracyjne zapewniające długą i bezawaryjną pracę urządzenia. Specjalistyczny system dysz natryskowych gwarantuje skuteczną obróbkę chemiczną, a dzięki dedykowanemu sterowaniu mamy możliwość kontroli zachodzących w myjce procesów oraz ich modyfikacji.