Farby antyczne jako jeden z efektów farb proszkowych
Antyczne powłoki proszkowe to specjalny rodzaj farb ze specjalnym składnikiem w składzie. Są one zaprojektowane tak, aby naśladować antyki, pozwalając nadawać malowanym elementom postarzany wygląd. Przedmioty pokryte taką farbą przypominają produkty z dawnych czasów. Powłoka ma lekko chropowatą dwukolorową strukturę, gdzie bazą jest jeden kolor, a domieszka pigmentów w formie wypływających wysepek czy wykwitów stanowi kolor drugi.
Zalety antycznej farby proszkowej
Antyczne powłoki proszkowe nadają patyny pomalowanym wyrobom. Główną cechą tego typu farb jest to, że mogą harmonijnie imitować wiekowość w dowolnym kolorze. Ta metoda powlekania zapewnia nie tylko piękny, antyczny wygląd, ale także zwiększa trwałość powierzchni metalowych zabezpieczając je przed korozją. Powłoka proszkowa tworzy bowiem mocną, ochronną warstwę, która jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Farby proszkowe o efekcie antycznym mogą występować w szerokiej gamie opcji kolorystycznych i wykończeń, umożliwiając dostosowanie wyglądu metalowych powierzchni do Twojego osobistego stylu i preferencji estetycznych. Od klasycznych odcieni brązu i miedzi, po wyjątkową patynę i efekty starzenia – istnieją nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o stworzenie naprawdę jedynego w swoim rodzaju wykończenia za pomocą antycznej powłoki proszkowej. Struktura tego typu farb pozwala ukryć nierówności metalu, spoiny, zadrapania. Z powodzeniem zamaskuje drobne defekty.
Podkreślmy, że odcienie tego typu farb nie pasują do palety RAL. Kolory są przez producentów nazywane dowolnie. Wśród najpopularniejszych odcieni są: antyczne złoto, srebro, miedź i brąz. Struktura farby może być różna: drobno- lub gruboziarnista. Taka farba może być wykonana na bazie poliestru, żywicy epoksydowej i epoksydowo-poliestrowej. Ze względu na ogromną paletę kolorów może mieć różny stopień matowości i połysku. Farba jest całkowicie bezpieczna, przyjazna dla środowiska i nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych w składzie.
Zakres stosowania „antyków”
Antyczna farba proszkowa jest stosowana w wielu obszarach, ponieważ świetnie wygląda na powierzchniach i ukrywa pewne niedoskonałości. Najczęściej taka farba jest nakładana na: meble metalowe (np. ogrodowe), akcesoria meblowe, elementy wyposażenia wnętrz, drzwi, konstrukcje metalowe, ogrodzenia, sprzęt gospodarstwa domowego, skrzynki na listy, grzejniki. „Antyki” wyglądają również niezwykle atrakcyjnie na witrażach i ramach okiennych.
Wskazówki dotyczące aplikacji
Antyczna farba proszkowa może sprawiać malarzom pewne trudności. Należy mieć na uwadze, że ten sam proszek może mieć różne odcienie na pomalowanej powierzchni. Wynika to z faktu, że skład farby zawiera dwuskładnikowy pigment.
Po pierwsze, podkreślmy, że przed malowaniem konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, które decyduje o jakości i trwałości powłok lakierowych. Bez tego każda powłoka proszkowa, nie tylko o efekcie antycznym, narażona jest na wady, które ujawnią się jeszcze podczas procesu malowania lub w trakcie eksploatacji produktu. Po drugie, podczas aplikacji tego typu farby konieczne należy przestrzegać pewnych warunków:
1. Efekt powłoki zależy od orientacji cząstek w farbie i wartości napięcia podczas napylania. Najlepsze napięcie dla takiego proszku wynosi 20−25 kV;
2. Warstwa powłoki powinna mieć grubość co najmniej 80−100 mikronów. Dzięki temu efekt będzie lepiej widoczny;
3. Jeżeli stosujesz farby z odzysku, stosunek świeżego proszku do proszku z systemu odzyskiwania musi wynosić co najmniej 3:1;
4. Tryb ogrzewania w piecu polimeryzacyjnym musi być zawsze identyczny. Im szybsze jest wygrzewanie, tym mniejsza struktura powłoki.
Antyczna powłoka proszkowa to ponadczasowe wykończenie, które oferuje zarówno estetyczny wygląd, jak i praktyczne korzyści dla powierzchni metalowych. Dzięki swojej trwałości, wszechstronności i możliwościom dostosowywania, ta wyjątkowa technika wykańczania z pewnością doda elegancji i wyrafinowania każdemu projektowi, zapewniając długoletnią żywotność elementów znajdujących się w środowisku zewnętrznym przy zachowaniu pięknego koloru i efektu. Po co więc zadowalać się zwykłymi wykończeniami malarskimi, skoro możesz podnieść poziom metalowych powierzchni dzięki pięknu i trwałości antycznej powłoki proszkowej?