Estetyka i wykończenie.

W obu przypadkach efekt końcowy może być bardzo dobry, natomiast problemy zaczynają się po czasie. Elementy malowane na mokro mają tendencję do szybkich zmian koloru lub połysku. Farby proszkowe nie ulegają tym efektom w tak krótkim czasie, co farby mokre.

Farby mokre mają przewagę nad farbami proszkowymi w ciężkich konstrukcjach stalowych z bardzo prostej przyczyny, jaką jest ograniczony wymiar pieców do polimeryzacji, stosowanych przy malowaniu proszkowym. 

Zastosowanie farb strukturalnych cieszy się ogromym powodzeniem do malowania elementów nie do końca gładkich ponieważ niwelują nierówności.

Farby proszkową dodatkową przewagę mają nad efektem końcowym, gdyż dają szeroki wybór struktur: 

  • gładka: mat, pół-mat, Pół-połysk, połysk 
  • struktury: gruba struktura, drobna struktura
  • kolory metaliczne
  • kolory fluorescencyjne

Podsumowując, malowanie proszkowe jest bardzo efektywną metodą pokrywania metali. Stosowane w nim farby wykorzystuje się do malowania ochronnego, antykorozyjnego i dekoracyjnego, gwarantując gładkie powierzchnie, bez spękań, zacieków czy zmarszczeń. Warto podkreślić, że farby proszkowe są w pełni ekologiczne i przyjazne zarówno dla ludzi, jak i środowiska, a większość z nich posiada odpowiednie atesty pozwalające na kontakt z wodą pitną oraz żywnością.