Farby proszkowe metaliczne to unikalne produkty bez klasyfikacji kolorystycznej, które pozwalają uzyskać interesujący i atrakcyjny efekt metaliczny na malowanej powierzchni. Są to produkty tzw. specjalne, w których główny nacisk kładziony jest na końcowy efekt wizualny.  Zastosowanie farb metalicznych w zależności od życzenia Klienta jest dowolne – mogą być wykorzystywane zarówno na zewnątrz jak i do wewnątrz. Należy jednak pamiętać, że spora część z nich powinna być zabezpieczana dodatkowo powłoką ochronną (farbą transparentną).

Pod względem technologii wytwarzania  farby metaliczne możemy podzielić na:

  • mieszane na sucho (mechaniczne wymieszanie pigmentów metalicznych i bazowej farby proszkowej)
  • mieszane w procesie Bonderyzacji (trwałe łączenie pigmentów metalicznych i cząstek farby bazowej w kontrolowanej temperaturze)

Każda z wymienionych metod wytwarzania ma swoje zalety i wady. Farby proszkowe metaliczne mieszane na sucho są stosowane przede wszystkim do malowania wyrobów, gdzie zależy nam na efekcie dekoracyjnym przy dość niskiej cenie. Farby „bondowane” znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest zarówno powtarzalny wygląd jak i długotrwała odporność na warunki atmosferyczne.

Popularność farb z efektem metalicznym utrzymuje się od kilku lat na bardzo wysokim poziomie. Co malujemy nimi najczęściej? Na pewno felgi, urządzenia AGD i metalowe elementy wystroju wnętrz.