Bez kategorii

Malowanie proszkowe – zanim zaczniesz, nie zapomnij!

Nie każdy wie, w jaki sposób przygotować się do malowania proszkowego. To dość specyficzna metoda, jeśli chodzi o malowanie. Warto jest zatem wiedzieć, co będzie dla nas istotne, żeby dobrze się do tej czynności przygotować. W naszym poniższym artykule, wskażemy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, kiedy rozważamy wykonanie malowania proszkowego.

Podstawa podstaw – agregat malarski

Kiedy mówimy o czynności, jaką jest malowanie proszkowe, przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak się je wykonuje. Farba, w przypadku tego rodzaju malowania, jest nanoszona pod bardzo wysokim ciśnieniem. Nie ma zatem mowy o tym, aby wykonać malowanie proszkowe bez posiadania agregatu malarskiego. To właśnie on będzie stanowił podstawę, jeśli chodzi o dokładne wykonanie tej czynności. Wykorzystując agregat malarski, zyskujemy absolutną pewność, że farba dokładnie pokryje całą powierzchnię. Niestety, agregat malarski, to dość kosztowny zakup. Należy jednak traktować go w kontekście inwestycji na przyszłość. Nie tylko bowiem wykorzystamy go wielokrotnie. Używając do malowania proszkowego agregatu malarskiego, wykorzystamy minimalną ilość farby, dzięki której, pokryjemy maksymalnie dużą powierzchnię.

Malowanie proszkowe i wąż malarski – co mają ze sobą wspólnego?

Oprócz agregatu malarskiego, do prawidłowego wykonania malowania proszkowego, będziemy potrzebowali jeszcze kilku komponentów. Jednym z nich, jest bez wątpienia wąż malarski. Do czego on jednak służy? Najprościej rzecz ujmując, wąż malarski służy do nanoszenia farby na powierzchnię. Właśnie z tego względu, bardzo ważne jest to, aby był on w pełni kompatybilny z zakupionym przez nas agregatem malarskim. Zanim jednak dokonamy zakupu węża malarskiego, koniecznie sprawdźmy jego giętkość oraz ciężkość. Te czynniki, będą definiowały to, czy napotkamy problemy z malowaniem proszkowym, czy też nie.

Malowanie proszkowe – jaką farbę wybrać?

Czynnikiem, o który także trzeba zadbać, kiedy wykonujemy malowanie proszkowe, jest wybranie odpowiedniej do tego celu farby. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje farb proszkowych:

  • epoksydowe,
  • epoksydowo-poliestrowe,
  • poliestrowe.

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów farb, będzie odpowiedni do malowania innego rodzaju powierzchni. Jeśli malujemy motor, rower czy samochód, dobrze jest zdecydować się na farby epoksydowe. W przypadku, kiedy proszkowo malujemy grzejniki, warto jest zdecydować się na farbę epoksydowo-poliestrową. Jeśli zaś mamy do pomalowania mniejsze powierzchnie, szczególnie te, które znajdują się na zewnątrz, najlepszym wyborem, będzie zakup farby poliestrowej.