Bez kategorii

Malowanie proszkowe VS tradycyjne

Sposobów na wykonanie malowania, mamy bardzo dużo. To, co jest jednak kluczowe, to określenie, jaki rodzaj malowania będzie najlepszy w konkretnym przypadku. Nie zawsze bowiem wybór techniki, jaką jest malowanie proszkowe, będzie adekwatny do każdego przypadku. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o malowanie tradycyjne. W jakich przypadkach wykonujemy malowanie tradycyjne, a w jakich lepszą opcją jest wybór malowania proszkowego? Na te i inne pytania, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.

Kiedy wykonujemy malowanie proszkowe?

To, od czego musimy zacząć, to określenie sytuacji, w której najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie malowania proszkowego. Przede wszystkim, ta technika doskonale sprawdzi się w momencie, kiedy mamy do pomalowania np. samochód, grzejnik czy rynnę. Chodzi o materiał, którego wykonana jest powierzchnia. Nie bez przyczyny jest bowiem tak, że malowanie proszkowe, najczęściej wykonywane jest w warsztatach samochodowych. Ze względu na specyficzną obróbkę danej powierzchni, przygotowanie jej podłoża a także jego wielkość, znacznie lepszym rozwiązaniem w przypadku chęci odświeżenia np. samochodu, jest właśnie malowanie proszkowe. Nie tylko pokryjemy daną powierzchnię równo, ale też zrobimy to w sposób ekonomiczny. Dzięki wykorzystaniu agregatu malarskiego, czynność ta nie przysporzy nam większych problemów.

Malowanie tradycyjne – w jakich przypadkach?

W odróżnieniu od malowania proszkowego, malowanie tradycyjne to sposób na pokrycie przede wszystkim powierzchni, które nie są wykonane np. z metalu. Powierzchnie, które będziemy malować w sposób tradycyjny, podobnie jak ma to miejsce w przypadku malowania proszkowego, muszą zostać wcześniej we właściwy sposób przygotowane do tej czynności. To, co jest najważniejsze, to fakt, aby dana powierzchnia była gładka. Tak samo ściana, jak i maska samochodu, nie powinny posiadać żadnych nierówności. Aby się ich pozbyć, najlepiej jest wcześniej je oszlifować. Do malowania proszkowego wykorzystamy jednak odpowiednią, przeznaczoną do danej powierzchni szlifierkę. W przypadku malowania ścian, będzie to gładź oraz szlifierka, przeznaczona do ścian – ręczna lub elektryczna.

Malowanie proszkowe i tradycyjne – różnice

Zasadniczą różnicą, pomiędzy wykonaniem malowania proszkowego a tradycyjnego, jest miejsce, w którym te czynności wykonamy. Po pierwsze, malowanie tradycyjne, jesteśmy w stanie wykonać w domowym zaciszu. Nie potrzebujemy do jego wykonania agregatu malarskiego. Malowanie proszkowe, wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, jak wspomniany agregat malarski, ale też zapewnienia odpowiedniej temperatury w danym pomieszczeniu. Co więcej, malowanie tradycyjne, jest znacznie prostsze do wykonania, aniżeli malowanie proszkowe. Oczywiste jest także to, że do obu rodzajów malowania, kupujemy odpowiednie farby. Nie wykonamy malowania tradycyjnego farbą proszkową, podobnie jak trudno nam będzie, za pomocą farby przeznaczonej do tradycyjnego, wykonać malowanie proszkowe.